Powrót na górę
Od dnia 1 sierpnia 2020 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m.
Nowe regulacje wprowadzają wiele zmian w dotychczasowych przepisach.
Jedną z istotnych zmian jest brak konieczności rejestracji jednostek o długości nieprzekraczającej 7,5 m, przeznaczonych do połowu amatorskiego ryb.
ssryb_olesnica@ssrybolesnica.com
Metoda "Na zrywkę"
Opisany przez Antoniego Kustosza rzecznika prasowego ZG PZW
Metoda "Na zrywkę", nie narusza przepisów prawa rybackiego (Ustawa o rybactwie śródlądowym i rozporządzenia), a także RAPR PZW, ponieważ z opisu i praktyki wynika, że do jej stosowania używa się wędziska o długości co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona jednym haczykiem z przynętą. Metoda, bez względu na jej bardzo skomplikowana technicznie metodologię, stanowi rodzaj pater nostra z zastosowaniem wydłużonego, poziomego zestawu i przynęty zawieszonej na przyponie unoszonym przez pływak, ulokowanym w określonym miejscu łowiska. Wędka znajduje się stale pod nadzorem wędkującego, a jeśli chodzi o inne szczegółowe przepisy, np. łowienie w odpowiedniej odległości od jazów itd. to można to stwierdzić tylko na miejscu połowu. Można więc uznać, że pływak unoszący przypon z przynętą w odpowiednim miejscu zestawu, stanowi szczególny sygnalizator brań, ze względu na wielkość oraz sposób zachowania się spodziewanej zdobyczy, jakim jest sum.
Należy dodać, że uprawniony do rybactwa, jeśli uzna, że taka metoda zagraża rybostanowi w jego obwodzie rybackim, może wprowadzić zakaz jej stosowania, do czego okręgi PZW prowadzące gospodarkę rybacką i wędkarską, są upoważnione na podstawie Statutu PZW.
Antoni Kustosz rzecznik prasowy ZG PZW
Metoda opisana http://www.forumsumowe.pl/forum/viewthread.php?thread_id=1196.